Dodatek aktywizacyjny a rozliczenie podatkowe. Zmiany

Print Drukuj

Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 01.01.2023 r. (Dz. U. z 2022 poz. 2647 ze zm.) osoba pobierająca dodatek aktywizacyjny może od 01.01.2023 złożyć oświadczenie PIT-2A dotyczące podziału kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek na:
  • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek albo
  • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek albo
  • złożyć wniosek o rezygnację ze stosowania pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W przypadku, gdy w miesiącu nastąpi łączenie wypłata zasiłku dla bezrobotnych i dodatku aktywizacyjnego, oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia będzie miało zastosowanie do całego przychodu.

Natomiast gdy osoba pobierająca dodatek aktywizacyjny:
  • nie złoży oświadczenia o podziale kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu pomniejszy zaliczkę na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek lub
  • gdy złoży wniosek o rezygnację ze stosowania pomniejszenia, Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu obliczy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych bez stosowania ulgi.
UWAGA:
O pobieraniu dodatku aktywizacyjnego, jak i o jego ustaniu należy poinformować pracodawcę, aby uniknąć dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym.
 
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie dla osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, która samodzielnie znalazła pracę lub podjęła zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd pracy.
Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny:
  • bezrobotnym z prawem do zasiłku, którzy z własnej inicjatywy podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
  • osobom, które w wyniku skierowania przez urząd pracy podejmą zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i będą otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Ile wynosi i jak długo można go pobierać :
  1. przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek dla bezrobotnych, w wysokości do 50% zasiłku, jeśli jest się osobą bezrobotną z prawem do zasiłku, która   z własnej inicjatywy podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
  2. przez cały okres, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek, w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50%zasiłku, jeśli osoba bezrobotna podjęła zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy.

Załączniki

Pit-2A
Pit-2A.pdf 383 KB
Informacje o publikacji dokumentu