O konieczności wspierania kształcenia dualnego opartego na ścisłej współpracy dwóch partnerów: przedsiębiorstwa oraz szkoły zawodowej dyskutowali uczestnicy spotkania w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szydłowcu.
Reprezentujący Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zastępca dyrektora Piotr Krakowiak podkreśla, że uczestnicy zgodnie zauważyli konieczność podejmowania działań zachęcających młodzież do nauki zawodów rzemieślniczych np. poprzez cykliczne wizyty w zakładach pracy. Daje to możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy i bezpośredniego uczenia się od mistrzów. Warto też zapoznawać uczniów z konsekwencjami prowadzenia działalności gospodarczej w rzemiosłach.
Podpisana została umowa partnerska pomiędzy Izbą Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu a Powiatowymi Urzędami Pracy z Radomia, Szydłowca i Przysuchy.
Jej sygnatariusze zadeklarowali wsparcie m.in. w zakresie edukacji, promocji i rozwoju kształcenia dualnego w regionie radomskim, a także współpracy w zakresie doradztwa zawodowego, kreowanie postaw przedsiębiorczych oraz przeciwdziałania bezrobociu.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele następujących instytucji:
- Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Filia w Radomiu
- Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu
- Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu
- Powiatowy Urząd Pracy w Przysusze
- Starostwo Powiatowe w Szydłowcu
- Urząd Miejski w Szydłowcu
- Urząd Gminy Mirów
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu
- Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu
- Cech Rzemiosł Różnych w Przysusze
- Cechu Rzemieślników i Małych Przedsiębiorców w Białobrzegach
- Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu
- Towarzystwo Altum – Programy Społeczno-Gospodarcze
- Pracodawcy i rzemieślnicy
- Poseł na Sejm RP Agnieszka Górska
Firmy i szkoły dzielą między siebie obowiązki związane z kształceniem uczniów. W szkole przekazywana jest wiedza teoretyczna, a przedsiębiorstwo przejmuje odpowiedzialność za kształcenie praktyczne.
Uczniowie spędzają w firmie kilka dni w tygodniu. Uczą się i wykonują zadania podobne do tych, którymi będą zajmować się w przyszłości, gdy już zostaną pełnoprawnymi pracownikami firmy.
Mówi Piotr Krakowiak zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu