Ważne zmiany dla instytucji szkoleniowych - nowe przepisy od 1 stycznia 2026 r.

Print Drukuj

grafika ozdobna

W dniu 20 marca 2025 r. Sejm uchwalił ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. 2025, poz. 620), która wprowadza istotne zmiany dotyczące działalności instytucji szkoleniowych. Przepisy te wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.

Tylko instytucje wpisane do BUR będą mogły realizować szkolenia finansowane z FP i KFS

Zgodnie z art. 106 ustawy, szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, finansowane ze środków Funduszu Pracy, będą mogły być realizowane wyłącznie przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Mowa o podmiotach świadczących usługi rozwojowe w ramach systemu wdrożonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), zgodnie z ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu PARP.

Podobna zasada będzie obowiązywać w odniesieniu do szkoleń finansowanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS), realizowanych na podstawie art. 128 ust. 2 ustawy. Również one będą mogły być prowadzone wyłącznie przez instytucje wpisane do BUR.

Koniec automatycznego uznania wpisu do RIS

Z dniem wejścia w życie ustawy przestanie funkcjonować Rejestr Instytucji Szkoleniowych (RIS). Okres do 1 stycznia 2026 r. należy traktować jako czas przejściowy, w którym dotychczasowe podmioty mają możliwość samodzielnego dokonania wpisu do BUR. Nie nastąpi automatyczne przepisanie danych z RIS do BUR.

Aby kontynuować realizację działań szkoleniowych na zlecenie urzędów pracy, instytucje będą musiały uzyskać wpis do BUR – niezależnie od dotychczasowego statusu w RIS.

Zasady dotyczące wpisu do Bazy Usług Rozwojowych reguluje rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 lipca 2023 r. w sprawie rejestru podmiotów świadczących usługi rozwojowe.

Gdzie uzyskać informacje i pomoc?

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad uzyskania wpisu do BUR dostępne są na stronie internetowej: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl – zakładka „Strefa dla dostawców usług”

Na stronie dostępna jest również baza pytań i odpowiedzi, instrukcje oraz wzory dokumentów niezbędnych do rejestracji.

Dodatkowo możliwy jest kontakt z ekspertami:

  • Infolinia PARP: 801 332 202 lub 22 574 07 07 (czynna w dni robocze w godz. 8:30–16:30)
  • E-mail: info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl
  • Telefoniczny dyżur eksperta BUR – każda środa, godz. 11:00–13:00 (infolinia: wybierz 5, następnie 3)
Informacje o publikacji dokumentu