
Zarejestrowana osoba bezrobotna powinna poinformować urząd pracy o każdym braku gotowości do podjęcia zatrudnienia z powodu choroby.
Osoby, które utraciły pracę i zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotne, od dnia rejestracji nabyły jednocześnie prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Polski, a wyjeżdżając za granicę, usługi medyczne w nagłych wypadkach są im świadczone bezpłatnie – należy mieć tylko ze sobą kartę EKUZ.
Zwolnienie lekarskie
Osoba bezrobotna, która zachorowała, powinna udać się do lekarza. Jeśli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, wystawi on zwolnienie lekarskie.
Obecnie zwolnienia lekarskie wystawiane są przez lekarzy w formie elektronicznej (e-ZLA) i przesyłane do PUP za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Jeśli zaświadczenie lekarskie wydane jest wyłącznie w formie papierowej, należy je dostarczyć do PUP w ciągu 7 dni.
Na tej podstawie wyznaczany jest termin kolejnej wizyty w PUP po upływie okresu niezdolności do pracy.
Dlaczego terminowe dostarczenie ZUS ZLA jest istotne?
Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który usprawiedliwia nieobecność bezrobotnego na obowiązkowej wizycie w PUP. Wiele osób zapomina o tym i tłumaczy swoje niestawiennictwo w określonym przez urząd terminie właśnie chorobą. Tymczasem, aby usprawiedliwienie nie zostało zakwestionowane przez urząd, wskazane jest, aby było ono potwierdzone dokumentem takim jak ZUS ZLA.
Pamiętając o tym obowiązku osoba bezrobotna może uniknąć wielu przykrych konsekwencji.
Ważne!
W celu wystawienia zwolnienia lekarskiego, lekarz będzie potrzebował nr. NIP Twojego urzędu pracy
NIP Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu to: 948-213-37-43
Urząd pracy wykreśli Cię z rejestru, jeśli pozostaniesz na zwolnieniu lekarskim nieprzerwanie przez 90 dni (nie dotyczy to kobiet w ciąży)
Jeśli przerwy między Twoimi zwolnieniami są dłuższe niż 30 dni, to 90 dniowy termin liczy się od nowa.
Wyrejestrowanie
Najpoważniejszą konsekwencją nieusprawiedliwienia niestawiennictwa w wyznaczonym terminie jest wyrejestrowanie bezrobotnego na minimum 120 dni z urzędu pracy. W takiej sytuacji osoba bezrobotna ma ważne ubezpieczenie zdrowotne tylko przez 30 dni po wyrejestrowaniu, później traci zaś prawo do bezpłatnej opieki medycznej.
Wersja audio: