„O warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Pytania i odpowiedzi dotyczące projektu nowej ustawy

Print Drukuj

To już 10-ty odcinek cyklu o pracy cudzoziemców w Polsce.

Powstał on na podstawie pytań pracodawców, którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców.
Tym razem skupiliśmy się na zagadnieniach związanych z projektem  ustawy ,,O warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej''
  1. Czy powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy będzie nadal obowiązywać?
Wielu obywateli Ukrainy wykonuje pracę w Polsce na podstawie takiego powiadomienia. Trzeba jednak zaznaczyć, że było to rozwiązanie doraźne, wprowadzone w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. W przypadku decyzji o wygaszeniu rozwiązań przewidzianych ustawą pomocową tj. likwidacji przepisu o powiadomieniach, obywatele Ukrainy będą mogli pracować na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwoleń na pracę.
  1. Czy to prawda, że wszystkie wnioski dotyczące zatrudniania cudzoziemców będzie można składać tylko elektronicznie?
Tak. Przewiduje się pełną elektronizację postępowania dotyczącego zezwoleń na pracę cudzoziemca lub oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Rozbudowa funkcjonalności systemu teleinformatycznego praca.gov.pl pozwoli na łatwiejszy i szybszy kontakt pracodawców ze służbami zatrudnienia. Dzięki czemu skróci się procedura udzielania zezwoleń. Pozwoli też to wyeliminować pojawiające się we wnioskach omyłki.
Dla nas to nic nowego. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu pełną obsługę elektroniczną obiegu dokumentów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców prowadzimy od 2019 r.
  1. Co z tak zwaną informacją starosty ( zwaną także Testem rynku pracy)? Czy nadal pracodawca będzie mieć obowiązek, aby taką informację  uzyskać?
Wszystko wskazuje na to, że nie. Obecna procedura tzw. Testu rynku pracy zostanie zastąpiona procedurą szybszą i efektywniejszą, stosowaną w odpowiednich przypadkach.
Projekt ustawy wprowadza elastyczną procedurę, która pozwoli poszczególnym powiatom decydować w jakich zawodach i branżach ograniczyć możliwość powierzenia pracy cudzoziemcom na terenie tego powiatu i w jakim okresie.
  1. Czy po wprowadzeniu nowych przepisów, pracodawca będzie mógł zatrudnić cudzoziemca tylko podstawie umowy o pracę?
Tak. Takie rozwiązanie jest w projekcie nowej ustawy.
Szczegóły znajdą się w rozporządzeniach wykonawczych, w których będzie opisane jakich grup cudzoziemców to dotyczy i w jakich procedurach będzie to uwzględniane.
  1. Na jakim etapie legislacyjnym są prace nad projektem ustawy ,,O warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej'' ?
Przed legislatorami jeszcze etap procedowania nowych przepisów przez Parlament RP.
Według zapowiedzi rządowych, nowa ustawa ma wejść w życie w kwietniu 2025 r.
 
W.w. projekt został uwzględniony w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jako realizacja części kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1 Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy.
 
Na wszystkie pytania dotyczące tego tematu odpowiedzą pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu w pokojach nr:213, 214 , 216.
48 386 72 13
48 386 72 14
48 386 72 16
 
Napisz do nas:
cudzoziemcy@pupradom.pl
 
Poprzednie odcinki cyklu ,, Pracodawcy pytają – my odpowiadamy'' można znaleźć na kanale YOUTUBE Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Na pytania odpowiada Krzysztof Skomra kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Zatrudniana Cudzoziemców Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
 
Informacje o publikacji dokumentu