Nowy projekt ustawy o rynku pracy oraz służbach zatrudnienia. Reforma urzędów pracy na ostatniej prostej.

Print Drukuj
Stały Komitet Rady Ministrów uzgodnił ostateczną wersję projektu ustawy o rynku pracy oraz służbach zatrudnienia.

To otwiera drogę do jego przyjęcia przez rząd i skierowania do dalszego procedowania w parlamencie.

Projekt ma na celu wprowadzenie zmian w działaniach publicznych służb zatrudnienia dostosowujących je do sytuacji na rynku pracy.

Niektóre zmiany w w.w. dokumencie:
  • pomoc dla osób nieaktywnych zawodowo i rolników. Ma to nastąpić poprzez zwiększenie grupy klientów PUP o osoby, które są bierne zawodowo.
  • wprowadzone zostaną zmiany dotyczące opracowywania Indywidualnego Planu Działania (IPD). Po przyjęciu ustawy IPD ma być opracowywany wyłącznie dla bezrobotnego, który łącznie zarejestrowany jest przez ponad 120 dni, osób długotrwale bezrobotnych, a także osób bezrobotnych lub poszukujących pracy przed 30 rokiem życia.
  • zwiększenie mobilności osób szukających pracy. Daje to możliwość osobie bezrobotnej wyboru urzędu pracy, z którym będzie współpracować. Oznacza to, że nie trzeba będzie korzystać już z pomocy urzędu pracy właściwego dla miejsca zameldowania.
  • poszukiwanie czasu pracy ma zostać skrócone. Podmioty publiczne oraz inne jednostki będą zobligowane do zgłaszania ofert pracy do bazy ofert pracy, którą prowadzi MRPiPS – ePraca.
  • pomoc dla rodzin osób, które wracają na rynek pracy, które opiekowały się osobami zależnymi oraz po urodzeniu dziecka. Projekt ustawy przewiduje dofinansowania dla osób zatrudniających seniorów.
  • usługi urzędów pracy mają zostać unowocześnione i zautomatyzowane. Utworzony ma zostać m.in. serwis elektroniczny.
  • osoby, które prowadzą firmę jednoosobową oraz osoby, które zatrudnione są na podstawie umów cywilnoprawnych, mają mieć szerszy dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleń.
Więcej na ten temat w "Projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia"
Informacje o publikacji dokumentu