Barometr zawodów 2024. Sprawdź, jakich specjalistów będą szukać pracodawcy z Radomia i powiatu radomskiego!

Print Drukuj

Źródło: https://barometrzawodow.pl/

W prognozie dla Radomia i powiatu radomskiego na 2024 rok zabrakło zawodów nadwyżkowych. Zwiększyła się natomiast liczba zawodów w dużym deficycie (6 zawodów), do której dołączyli: ślusarze, spawacze oraz specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, którzy wcześniej wykazywani byli w deficycie.

Branża metalowa w regionie radomskim jest bardzo dobrze rozwinięta technologicznie, jednak odczuwa niedobory kadrowe związane z brakiem wykwalifikowanych młodych osób. Pozyskiwanie pracowników z doświadczeniem i znajomością nowych technologii jest bardzo trudne, a potrzeby pracodawców Radomskiego Klastra Metalowego uzupełnia kształcenie dualne.

Nadal obserwuje się zwiększający się niedobór kadr w branży edukacyjnej. Pogłębił się deficyt nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu, a także psychologów oraz psychoterapeutów.

Autorzy barometru zauważają także braki kadrowe w branży medycznej, mechanicznej, transportowej i technicznej, a także w branży mundurowej.

Warunki płacy w regionie radomskim wpływają na problem w rekrutacji samodzielnych księgowych oraz specjalistów ds. finansowych. W czasie pandemii wiele firm przeniosło swoje usługi do sieci i świadczą usługi zdalnie oferując lepsze wynagrodzenie. Ponadto nadal obserwowany jest wzrost sprzedaży i usług e-commerce.

Problemem na rynku jest brak odpowiednio wykwalifikowanych oraz zmotywowanych kandydatów z umiejętnościami łączenia kompetencji i adaptacji do zmian.
 
Co to jest Barometr zawodów?  Do czego jest wykorzystywany?
Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.

Wyniki badania wykorzystywane są m.in. 
  • przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę), 
  • przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę),
  • do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).
Geneza
Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90-tych XX w. W 2007 roku Barometr zaczęto realizować także w Finlandii, skąd w 2009 roku trafił do Polski.
W całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 roku.

Szczegóły w załącznikach z https://barometrzawodow.pl/ 

Zachęcamy do lektury!

Obejrzyj na kanale YOUTUBE  Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu:

Załączniki

Barometr zawodów 2024
Barometr zawodów 2024.pdf 106 KB
Infographic - barometr 2024
Infographic - barometr 2024.pdf 54 KB
Informacje o publikacji dokumentu