Asset Publisher

Informacja o wysokości środków, wytyczne oraz priorytety wydatkowania KFS na 2023 rok


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU
UPRZEJMIE INFORMUJE, ŻE 
  
zakończył nabór wniosków o środki REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego
 
Przyznawanie środków z KFS odbędzie się na zasadach zgodnie z rozporządzeniem Ministra, Pracy
i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r.,   poz. 117 ze zmianami) oraz informacjami zawartymi poniżej.

Regulamin wraz z załącznikami do pobrania dostępny w zakładce Dokumenty do pobrania
 
Szkolenia muszą się rozpocząć najpóźniej do 31 grudnia 2023 r. (w szczególnych uzasadnionych przypadkach do 29 lutego 2024 r.). Studia podyplomowe muszą się rozpocząć do 29 lutego 2024 r. 
 
PROSZĘ O ZAPOZNANIE SIĘ Z NOWYM REGULAMINEM PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW KFS.
 
PRIORYTETY RADY RYNKU PRACY WYDATKOWANIA ŚRODKÓW KFS: 
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych
    w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
  • CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników.
  • WTZ mogą być tworzone, przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
  • Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie
    z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS),
  • Spółdzielnie socjalne – to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną.
  • Zakłady aktywności zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych. 
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
   - oświadczenie do priorytetu
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju. 
Na podstawie dokumentów: Strategia zrównoważonego rozwoju powiatu Radomskiego do 2023 r.
i Strategii dalszego rozwoju gminy miasta Radomia RADOM 2030, Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu jako branże kluczowe ustala:
  • ochronę zdrowia,
  • edukację,
  • pomoc społeczną ( DPS, ŚDSP, GOPS,MOPS),
  • budowlaną (cieśli, stolarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych),
  • transportową (transport zbiorowy osób w ramach rozwoju zintegrowanego transportu zbiorowego obejmującego zarówno operatorów publicznych, jak i prywatnych,
  • magazynową,
  • kadry i płace ( pracowników rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych. 
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne
i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie
i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej
 

Menu Display