Na postawie art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2010 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu powstało Centrum Aktywizacji Zawodowej.
Dział ds. Pośrednictwa Pracy
Do podstawowych zadań Działu należy pozyskiwanie miejsc pracy oraz udzielanie pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w znalezieniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych. Współpraca z pracodawcami odbywa się poprzez pomoc w doborze przyszłych pracowników, poprzez organizację giełd pracy i targów pracy.
Dział ds. Poradnictwa Zawodowego i Szkolenia Bezrobotnych
W ramach Działu osoby bezrobotne lub poszukujące pracy mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w wyborze zawodu, podwyższenia kwalifikacji zawodowych, przekwalifikowaniu, pomocy w sprecyzowaniu charakteru poszukiwanej pracy, diagnozy preferencji zawodowych i predyspozycji osobowych oraz analizy barier w celu lepszej adaptacji do wymogów lokalnego rynku pracy. W ramach Klubu Pracy będą organizowane zajęcia aktywizacyjne mające na celu udzielenie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy. Drugim zadaniem działu jest organizacja szkoleń, dofinansowywanie studiów podyplomowych, udzielanie pożyczek szkoleniowych oraz organizacja przygotowania zawodowego dorosłych. Działania te mają na celu nabycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych w celu zwiększenia szans na uzyskanie zatrudnienia.
Referat Zatrudniania Cudzoziemców
Do obowiązków referatu zatrudniania cudzoziemców należy realizacja zadań związanych z zatrudnianiem cudzoziemców spoza UE i EOG na terenie Rzeczypospolitej Polskiej , w tym: informowanie pracodawców o zasadach zatrudniania cudzoziemców, rejestracja oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, wydawania zezwoleń na prace sezonową, przedłużanie zezwoleń na prace sezonową, badanie i analizowanie sytuacji na lokalnym rynku pracy w związku z postępowaniem o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca, wydawanie informacji starosty o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy, współpraca z innymi instytucjami, m.in. Państwową Inspekcją Pracy , Strażą Graniczną, konsulatami.